Serwis DUBLINOWSKI.COM założyliśmy z myślą o wszystkich osobach, które odprowadziły swoich bliskich w ostatnią drogę. Dla pielęgnowania pamięci o tych, których już z nami nie ma. Często po zakończonych uroczystościach pogrzebowych, osoby, które pożegnały kogoś bliskiego, pozostają same w swoim smutku i żalu. Często brakuje nam miejsca, w którym moglibyśmy zachować pamięć o bliskiej nam osobie, a zarazem miejsca, które łączyło by nas z tymi, którzy odprowadzili na miejsce wiecznego spoczynku naszego członka rodziny. Ilu z nas tak naprawdę pamięta, kiedy konkretnie odszedł ktoś bliski dla naszych przyjaciół, znajomych, czy osób, z którymi łączy nas jakaś więź? Kiedy przypada rocznica śmierci? Czy wiemy, na kiedy została zamówiona np. msza święta za spokój duszy w rocznicę śmierci? Gdzie ta msza się odbędzie? Czy pamiętamy, w którym dokładnie miejscu na cmentarzu znajduje się mogiła osób, w których pożegnaniu z jakichś względów nie mogliśmy uczestniczyć? W serwisie DUBLINOWSKI.COM pragniemy wszystkim, którzy stracili kogoś bliskiego oraz życzliwym im osobom, pomóc pielęgnować pamięć o tych, którzy odeszli na wieczny spoczynek. Często po zakończonych uroczystościach pogrzebowych składamy wyrazy współczucia, dodajemy wsparcia i deklarujemy pomoc, ale nie ma nic bardziej wspierającego i pomagającego jak pamięć o tych, którzy odeszli. Pamięć o zmarłych, nasza obecność i modlitwa – to jedyna, a zarazem największa wartość, jaką po śmierci możemy dać zmarłym oraz ich bliskim. W jednym ze swoich wierszy Wisława Szymborska pisała: „Umarłych wieczność dotąd trwa, dopóki pamięcią się im płaci”, dlatego w tym miejscu, tworząc internetową księgę pamięci, chcemy pamiętać o wszystkich, którzy odeszli z tego świata. Każdy z nas jest wyjątkowy i wyjątkowość tę pielęgnujmy, pamiętając o tych, których już z nami nie ma.

Internetowa księga pamięci co to?

Internetowa księga pamięci znajduje się w górnym panelu strony w zakładce „SERWIS” – „KSIĘGA PAMIĘCI”, gdzie znajdą państwo tzw. „strony pamięci”. Każda strona pamięci jest dedykowana konkretnej osobie z imienia i nazwiska, która odeszła na wieczny spoczynek. Każdorazowo stronę pamięci możemy dostosować pod indywidualne potrzeby oraz Państwa życzenia i możemy zawrzeć na niej wszystko to, co chcieliby Państwo, aby zapadło w pamięci tych, którzy odwiedzają strony pamięci Państwa bliskich. Zamysłem księgi pamięci jest pomoc w pielęgnowaniu pamięci o tych, którzy odeszli od nas na wieczny spoczynek.

Przykładową stronę pamięci mogą Państwo zobaczyć klikając TUTAJ

Co standardowo zawierają strony pamięci?

Standardowo na stronach pamięci zamieszczamy takie informacje jak: imię i nazwisko, data urodzenia, data śmierci, miejsce wiecznego spoczynku oraz wykaz zamówionych już po pogrzebie mszy świętych za spokój duszy zmarłej osoby wraz datą, godziną oraz miejscem, gdzie msza się odbędzie i wskazówkami dojazdu, do czego używamy Google Maps - najbardziej dokładnego rozwiązania nawigacyjnego. Jeśli zamówią Państwo mszę za bliską osobę, albo uczyni to ktoś z przyjaciół lub sąsiadów, także i tę informację zamieścimy. Dzięki temu mamy większą możliwość poinformowania i zachęcenia wszystkich do udziału we wspólnej modlitwie. Informację o mszach zamieszczamy bez względu na to, ile czasu upłynęło od odejścia bliskiej osoby, dzięki temu strony pamięci są na bieżąco uaktualniane i w każdej chwili można zapoznać się tym, czy i na kiedy została np. zamówiona msza święta.

Ponadto na stronie pamięci zamieszczamy mapę z dokładnym miejscem wiecznego spoczynku Państwa bliskich. Od teraz każdy, kto chciałby odwiedzić grób, zapalić znicz czy pomodlić się nad mogiłą, bez problemu dotrze w wyznaczone miejsce. O ile pamiętamy i znamy miejsca spoczynku naszych bliskich, zdarza się, że odwiedzając groby osób, które znaliśmy, nie pamiętamy dokładnie, gdzie znajdują się mogiły wszystkich osób (np. dalszych znajomych, sąsiadów). Zamieszczenie mapy i wyznaczenie przez nas dokładnego miejsca wiecznego spoczynku sprawia, że po wyszukaniu strony pamięci, od razu wiedzą Państwo, na jakim cmentarzu i w którym dokładnie miejscu spoczywa dana osoba. Ponadto wyznaczając trasę pieszo z użyciem systemu Google Maps w telefonie - trafią Państwo dokładnie we wskazane miejsce.

Strony pamięci z fotografiami bliskich i innymi multimediami

Jeśli będą Państwo mieli takie życzenie, na stronie pamięci możemy zamieścić zdjęcie bliskiej Państwu osoby, aby wszyscy odwiedzający stronę pamięci miały przed sobą wizerunek osoby, którą znały, ceniły, mijały codziennie na ulicy. Pomagajmy pamiętać o naszych bliskich, ich dokonaniach, wartościach i tym, jakie były. Każdy z naszych bliskich był kimś wyjątkowym i zasługuje na pamięć.

Często po uroczystościach pogrzebowych stojąc przed wyborem nagrobka, zastanawiamy się nad umieszczeniem zdjęcia na nim. Zasada działania naszego serwisu jest podobna i takie samo zdjęcie możemy zamieścić na stronach pamięci Państwa bliskich.

Oprócz zdjęcia wizerunkowego oddajemy Państwu możliwość zamieszczenia szeregu innych informacji czy multimediów dostępnych publicznie lub zabezpieczonych hasłem. Szczegóły te omawiamy za każdym razem indywidualnie.

Jak strony pamięci mogą pomóc ocalić wspomnienia?

Często biorąc udział w uroczystościach pogrzebowych, kiedy żegnamy kogoś bliskiego, w obliczu smutku i bólu, jaki nam towarzyszy, rzadko po jakimś czasie pamiętamy szczegóły z dnia ceremonii pogrzebowej. W tych traumatycznych chwilach pamięć bywa niezwykle zawodna i ulotna, dlatego chcąc ocalić wspomnienia, na Państwa życzenie od 1.02.2020 roku istnieje możliwość zamieszczenia na stronach pamięci wygłoszonego w świątyni Słowa Bożego oraz homilii pogrzebowej, która jest indywidualnym przesłaniem, kierowanym do Państwa w trakcie liturgii pogrzebowej. Możemy zachować je w formie nagrania audio (dźwięku), a w dowolnej chwili mogą je Państwo odsłuchać z komputera, laptopa, tabletu czy telefonu – każdego urządzenia z dostępem do Internetu. W każdej chwili możemy wrócić do słów, kierowanych do nas przez kapłana, a homilia pogrzebowa nie ulegnie nigdy zatarciu z naszej pamięci. Rozwiązanie to jest pomocne również w przypadku członków rodziny, którzy nie mogą z jakichś przyczyn (np. pobytu za granicą lub względów zdrowotnych) uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych, a po ich zakończeniu będą mieli możliwość usłyszenia wygłoszonego Słowa Bożego oraz homilii pogrzebowej.

UWAGA! Dostęp do nagrania za każdym razem jest zabezpieczony hasłem na naszej stronie. Hasło przekazujemy osobie zlecającej nam organizację uroczystości pogrzebowych, a kod dostępu można przekazać pozostałym członkom rodziny lub osobom, które z różnych przyczyn nie mogły uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej.

Ponadto na stronach pamięci na bieżąco zamieszczamy wykaz mszy świętych za spokój duszy bliskiej Państwu osoby, co pozwala zachęcić wszystkich znajomych i rodzinę do uczestnictwa w mszy świętej.

Czy strony pamięci publicznie dostępne?

Każdą stronę pamięci może wyszukać w serwisie każda osoba, odwiedzająca stronę dublinowski.com, która skorzysta z wyszukiwarki zamieszczonej w „Księdze pamięci”. Natomiast same informacje zawarte na indywidualnej stronie pamięci Państwa bliskich, mogą zostać według życzenia zabezpieczone hasłem i będą dostępne jedynie dla tych osób, którym hasło Państwo przekażą. Pozwala to na zaznajamianie się z niektórymi informacjami na stronach pamięci tylko w najbliższym gronie rodzinnym, któremu chcą Państwo takie informacje przekazać. Za każdym razem treść i wygląd stron pamięci ustalamy indywidualnie, bo to Państwo wiedzą najlepiej, co i w jaki sposób chcieliby przekazać innym.

Czy każdy może założyć strony pamięci w księdze i co zrobić, żeby je założyć?

Tak. Strony pamięci w naszej księdze pamięci może założyć każda osoba, która pożegnała kogoś bliskiego bez względu na to, kiedy to nastąpiło. Czy minęło od tego czasu kilka dni, tygodni, lat czy dekad.

Jeśli zlecają nam Państwo organizację uroczystości pogrzebowych, kwestię księgi pamięci omawiamy bezpośrednio w biurze, w trakcie załatwianie formalności pogrzebowych i wszystko przygotowujemy w uzgodnieniu z Państwem na miejscu.

Aby założyć stronę pamięci bliskiej osoby, którą pożegnali Państwo przed 1.02.2020 roku, należy się przede wszystkim w tej sprawie z nami skontaktować. Mogą Państwo zrobić to na kilka sposobów: pisząc pod adres e-mail: ksiega@dublinowski.com / skorzystać z formularza w dziale „KONTAKT” w górnym menu, z prośbą o kontakt z naszej strony / telefonicznie, dzwoniąc pod numer 533 00 51 72. W tym wypadku nie ma znaczenia, jeśli inny zakład pogrzebowy przeprowadzał uroczystości pogrzebowe. Wszystkim oferujemy założenie księgi pamięci, bo najważniejsza jest pamięć o tych, których już z nami nie ma.

UWAGA! Strony pamięci swoim bliskim mogą założyć jedynie osoby, które posiadają akt zgonu bliskiej osoby i są bliskimi krewnym (rodzic/syn lub córka/rodzeństwo/wnuki)

Czy dostęp do księgi pamięci jest trudny? Jak korzystać?

Absolutnie! Z myślą o Państwa wygodzie zoptymalizowaliśmy wszystko do takiego stopnia, w którym każda osoba jest w stanie w łatwy sposób wejść bezpośrednio na stronę pamięci konkretnej osoby, bez zbędnego tracenia czasu na klikanie w poszczególne strony.

 Jak to wygląda?

 Każda strona pamięci naszych bliskich otrzymuje unikalne ID, które składa się z pierwszej litery imienia i nazwiska oraz daty śmierci według jednego wzoru. Przykład: śp. Janusz Nowacki (zm. 09.10.2015 roku) – unikalny ID to: jn09102015 – gdzie jn to pierwsze litery imienia i nazwiska (Janusz Nowacki) a cyfry 09102015 to data śmierci w zapisie DD MM RRRR. Kolejny przykład: Antoni Szybalski (zm. 10.03.2005) – unikalny ID to: as10032005 – gdzie as oznacza Antoni Szybalski a cyfry 10032005 to data śmierci w zapisie DD MM RRRR.

Gdy mamy unikalny ID wystarczy wpisać w okno przeglądarki internetowej na dowolnym urządzeniu: dublinowski.com/ksiega/jn09102015 a wyświetli się strona pamięci śp. Janusza Nowackiego (zm. 09.10.2015r.) lub dublinowski.com/ksiega/as10032005 a wyświetli się strona pamięci śp. Antoniego Szybalskiego (zm. 10.03.2005r.).

Adres internetowej księgi pamięci każdorazowo zaczyna się od adresu: dublinowski.com/ksiega/unikalneID

W przypadku nazwisk dwuczłonowych – unikalne ID rozpoczyna się od pierwszej litery imienia i pierwszych liter obu nazwisk. Przykład: Gertruda Nowacka-Szybalska – ID rozpoczyna się od liter „gns”.

Bez obaw. Przy zakładaniu stron pamięci dokładny adres internetowy oraz unikalne ID przekazujemy osobie upoważnionej do założenia stron pamięci  w momencie jej założenia, dzięki czemu w łatwy sposób mogą Państwo przekazać go swoim bliskim czy znajomym i jednym kliknięciem można przejść do strony pamięci.

Jak odnaleźć kogoś w księdze pamięci?

Jeśli szukają Państwo osoby, nie znając jej dokładnej daty śmierci, należy skorzystać z wyszukiwarki, szukając według samego imienia i nazwiska i odnaleźć pożądaną stronę pamięci spośród wyświetlonych wyników wyszukiwania.

Serwis stworzyliśmy w oparciu o łatwość użytkowania przez każdego, bez względu na to, jak dobrze porusza się w świecie technologii. Bez względu na to, czy jest to osoba starsza, czy nie znająca się dobrze na poruszaniu się w Internecie, jednym kliknięciem zostanie przeniesiona na stronę pamięci, gdzie znajdą się wszystkie potrzebne informacje. Wystarczy tylko jedno: dostęp do Internetu, bez względu na to, czy jest to smartfon, tablet czy komputer, a reszta nie stanowi żadnego problemu z korzystaniem z księgi pamięci. Strona jest w pełni dostosowana do wersji mobilnych i w pełni funkcjonalna na telefonach.

Czy prowadzenie księgi pamięci moich bliskich jest bezpłatne?

Tak. Absolutnie nie pobieramy żadnych opłat za prowadzenie stron pamięci Państwa bliskich, ani ich aktualizację oraz dostosowywanie treści, wyglądu czy multimediów według Państwa życzeń. Wszelkie aktualizacje stron pamięci odbywają się poprzez kontakt mailowy: ksiega@dublinowski.com lub telefoniczny pod numerem 533 00 51 72